Skip to product information
1 of 5

Your Allulose Store

Allulose Sweetener BULK 25kg (55lb) - Natural Sugar Substitute

Allulose Sweetener BULK 25kg (55lb) - Natural Sugar Substitute

Regular price $349.99 USD
Regular price $399.99 USD Sale price $349.99 USD
Unit price $0.40/oz
Sale Sold out
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
Quantity

Allulose Sweetener BULK 25kg (55lb) - Natural Sugar Substitute

Economical packaging for both family and B2B use!

100% Pure Allulose Powder. 0 Calories. 0 Glycemic Index. Keto Friendly. Non-GMO. Vegan.


WHAT DO YOU GET?

✓ 25kg (55.11 lb) Industrial Bag with PE liner - Food grade

✓ 70% sweetness compared to sugar - Dosage: 1:1.3 ratio (1.3kg allulose = 1kg sugar)

✓ Lower caramelization point - Perfect for ice cream, baking, drinks

✓ No aftertaste, no cooling effect like erythritol

✓ FDA 21 CFR 101.9 - Allulose is not considered an added sugar


WHO DO WE RECOMMEND IT FOR?

  • Health-conscious families – 0 calories, 0 glycemic index, kids love it too
  • Bakeries, cafés, confectioneries
  • Ice cream parlors and restaurants – caramelizable, no bitter aftertaste
  • Manufacturers of keto and diet products – KETO FRIENDLY, VEGAN, NON-GMO
  • And of course, everyone who loves it! 😍


STORAGE: In a dry, cool place. Expiration date: 2028.12.31.

Origin and packaging: China

Distribution: Your Allulose Store LLC, Florida, USA

 

💰 BULK VIP DISCOUNT - THE MORE YOU BUY, THE CHEAPER IT IS PER GRAM

Why is it worth stocking up? Allulose does not spoil; it has a 2+ year shelf life.

 

1 BAG (base):

$349 = $0.40 / oz ( $349 / 881.76 oz )

= $6.33 / lb | $13.96 / kg | 1.396 cents / gram


10 BAGS = 10th AT HALF PRICE

$3490 - $175 = $3315 total

Average: $331.50 / bag

= $0.376 / oz → $0.38 / oz

= $6.01 / lb | $13.26 / kg | 1.326 cents / gram

You save: $175


20 BAGS = 1 FREE + 1 AT HALF PRICE (pay for 18.5)

18.5 x $349 = $6456.50 total

Average: $322.83 / bag

= $0.366 / oz → $0.37 / oz

= $5.86 / lb | $12.91 / kg | 1.291 cents / gram

You save: $523.50


40 BAGS = 1 PALLET = 4 FREE (pay for 36)

36 x $349 = $12,564 total

Average: $314.10 / bag

= $0.356 / oz → $0.36 / oz 🏆 BEST!

= $5.70 / lb | $12.56 / kg | 1.256 cents / gram

You save: $1,396

 

WHAT DOES THIS MEAN FOR A BAKERY? LET'S CALCULATE!

1 kg sugar = 1.3 kg allulose needed as a replacement.

Replacing 1 kg of sugar:

1.3 kg allulose x $12.56 / kg (pallet price) = $16.33

Yes, it is more expensive than sugar ($1.50 / kg).

BUT:

Sale price of 1 kg of sugary cake: $15

Sale price of 1 kg of KETO cake with allulose: $45 - $55

Because it's 0 Calorie, 0 Sugar, Keto Friendly. Your customer buys it at 3x the price!

CALCULATION WITH 1 PALLET (40 bags):

1 pallet = 1,000 kg = 2,204 lb = 35,274 oz

If you use 5 kg per day:

1,000 kg / 5 kg = 200 days = 6.5 months!

You don't have to order for 6.5 months:

✓ 1 shipping fee

✓ 1 pallet space in the warehouse

✓ You work at $0.36 / oz the whole time, not $0.40

If you use 10 kg per day (large bakery):

1,000 kg / 10 kg = 100 days = 3.3 months

A pallet quantity is not an expense, but profit bought 3-6 months in advance!

 

RECURRING CUSTOMER PROGRAM

2nd order with the same quantity = same bulk price + GIFT

Because we don't want a one-time sale, but a long-term partnership!

 

 

View full details